Facebook>


English

PHILHARMONIA OCTET PRAGUE
PhilHarmonia Octet
VILÉM VEVERKA
MONIKA FÜRBACH BOUŠKOVÁ  hoboje
IRVIN VENYŠ
KAREL DOHNAL  klarinety
ONDŘEJ VRABEC
PŘEMYSL VOJTA  lesní rohy
VÁCLAV VONÁŠEK
MARTIN PETRÁK  fagoty


Aktuálně nejvýraznějším reprezentantem tzv. české dechové školy – v evropském kontextu – je soubor „PhilHarmonia Octet“, hudební uskupení, které bylo založeno v roce 2007 z iniciativy Viléma Veverky a Václava Vonáška.

Jejich záměrem bylo vytvořit formaci nejlepších českých hráčů jedné generace, (kteří se v mnohém výrazně ovlivňovali již během studia na HAMU), respektive konfrontovat domácí hudebně interpretační tradici s moderními evropskými styly a trendy.

Cílem souboru je výrazné obohacení české hudební scény, rozšíření repertoáru a zejména pak posouvání stávajícího interpretačního standardu. Charakteristickým prvkem souboru je fakt, že interpreti jsou laureáty prestižních mezinárodních soutěží, respektive absolventy zahraničního studia, kteří se dále výrazně profilují jako sóloví hráči. To je ostatně příznačné pro nejlepší světové ansámbly tohoto druhu. Bez zajímavosti není ani působení jednotlivých členů v předních evropských orchestrech, např. Berlínské Filharmonii, WDR Köln či České Filharmonii.

Repertoárový záběr souboru sleduje vyhraněnou interpretací proměny hudební řeči na pozadí střídání hudebních epoch a stylů, od 2. poloviny 18. století do počátku nového milénia.

Podstatným repertoárovým pilířem je pak uvádění kompozic v rozšířeném obsazení – W. A. Mozart / Serenáda Es dur „Gran Partita“, A. Dvořák / Serenáda d mol pro dechové nástroje op. 44 – a hledání další možné inspirace ve formě vhodně zvolených adaptací (M. P. Musorgskij / Obrázky z výstavy).

Název souboru lze interpretovat dvojím způsobem: původním významem slova „filharmonie“ - záliba v souzvuku, a pojmem „harmonie“, používaný pro tento druh souborů od doby klasicismu.

PhilHarmonia Octet je vyhledávaným ansámblem nejen na českých koncertních pódiích, zároveň se úspěšně etabluje i v zahraničí.

Oceňovaná je profilová nahrávka souboru – „Music for Wind Instruments“, se skladbami L. v. Beethovena, G. Kleina a W. A. Mozarta, z roku 2017 (Supraphon), která je odbornou kritikou považována v současnosti za nejlepší český snímek svého druhu.


Repertoár:

W. A. Mozart: Serenade no. 11 Es Dur KV 375
W. A. Mozart: Serenade c moll KV 388
W. A. Mozart: Serenade B Dur „ Gran Partita“ KV 361/370a
F.V. Krommer – Kramář: Partita Es Dur
Partita Es Dur „ La chasse“ PadK: IV 15
L. van Beethoven: Octet Es Dur op.103
Antonín Dvořák: Serenade d moll for Woodwinds
Eugéne Bozza: Octanphonie
Gideon Klein: Divertimento pro dechové okteto
Edison Denisov: Octet
Arvo Pärt: Fratres
Isang Yun: Octet
Zdeněk Šesták: Sonata da camera pro dechové okteto
Aleš Pavlorek: Světlo na konci tunelu


webové stránky PhilHarmonia OctetPhilHarmonia Octet představuje nové CD!


PhilHarmonia Octet PhilHarmonia Octet


Mezinárodní hudební festival Lípa Musica 2015, kostel sv. Vavřince v Jezvé, 28.9.2015
W. A. Mozart: Serenáda B Dur KV. 361 "Gran partita", Adagio
W. A. Mozart: Serenade Es Dur KV 375