Facebook>


English

PŘEMYSL VOJTA
PHILHARMONIA OCTET PRAGUE

PhilHarmonia Octet

Přemysl Vojta je laureátem různých mezinárodních soutěží – v Bratislavě, Brně či Vidnavě. V září roku 2010 dosáhl svého největšího úspěchu na Mezinárodní soutěži ARD v Mnichově, kde získal 1. cenu, cenu publika, zvláštní cenu za uvedení skladby od Jörna Arneckeho a zvláštní cenu Nové filharmonie Vestfálsko. O rok později byl oceněn za recitál na Beethovenfestu v Bonnu Beethovenovým prstenem a zařadil se tak po bok hvězd jako je Gustavo Dudamel, Julia Fischer, Lisa Batiashvili nebo Lauma Skride.

Jako sólohornista působil na akademii Staatskapelle Dresden, v Pražské komorní filharmonii, Staatskapelle Berlín, v Konzerthausorchestru Berlín a od prosince 2015 v Symfonickém orchestru WDR v Kolíně nad Rýnem. Jako pedagog působil v hornové třídě na Universität der Künste Berlin, v současnosti je docentem pro komorní hudbu na Vysoké hudební a taneční škole v Kolíně nad Rýnem.

Přemysl Vojta se zabývá hrou na dechové nástroje od svých šesti let, kdy na ZUŠ Jaroslava Kvapila začal hrát na zobcovou flétnu. K lesnímu rohu se dostal o čtyři roky později díky učitelce Olze Voldánové. Od roku 1998 studoval pod vedením Bedřicha Tylšara na Pražské konzervatoři a po jejím úspěšném zakončení v roce 2004 nastoupil na berlínskou Universität der Künste do třídy Christiana-Friedricha Dallmanna. Školu zakončil Koncertním diplomem v roce 2011.

Během své sólové dráhy vystupoval např. se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu, RSO Stuttgart, Konzerthausorchestrem Berlín, Vídeňským a Mnichovským komorním orchestrem, Cameratou Salzburg, Novou filharmonií Vestfálsko, Orchestrem státního divadla Wiesbaden, Kanagawa Philharmonic Orchestra, Academy St Martin in the Fields nebo Pražskou komorní filharmonií.

Přemysl Vojta natočil pro Supraphon spolu se Smetanovým triem hornové trio Johannese Brahmse. U stejného labelu debutoval sólovým CD se skladbami české moderny „French Horn in Prague“.