Facebook>


English

IRVIN VENYŠ
PHILHARMONIA OCTET PRAGUE

PhilHarmonia Octet

Irvin Venyš je právem řazen k nejvýraznějším umělcům mladé české generace. Je držitelem mnoha ocenění ze světově uznávaných soutěží - Pražské Jaro, Pacem in Terris Bayreuth, EBU New Talent, Paříž, Zurich, Madeira. Tato ocenění opakovaně obhajuje na prestižních festivalech - Festival Mitte Europa, Pablo Casals festival v Prades, Mozart der Europaer Mannheim, Pražské Jaro, Dvořákova Praha atd. - a pódiích celé řady zemí - Japonsko, Německo, Francie, Španělsko atd.

Pozoruhodný je přesah jeho hudebních aktivit, od klasického klarinetového repertoáru přes extrémně náročné skladby 20. a 21. století - české a světové premiéry - Osvaldo Golijov, Betty Oliveiro, Isang Yun, Jan Dušek - Koncert pro klarinet a orchestr, N-Tech etc.- až po folklór. Všechny tyto vlivy jsou snadno rozpoznatelné v jeho nezaměnitelné interpretaci. Spolupracuje s předními světovými sólisty a dirigenty - Heinz - Jörg Schellenberger, Radovan Vlatkovič, Zakhar Bron, Peter Czaba, Igor Ardašev, Libor Pešek, Ralph Gothoni, Elina Vahala, Michel Lethiec, Hagai Shaham, Andre Cazalet a Jean - Louis Capezzali atd.

Za zmínku stojí i rozsah jeho hudebního vzdělání. Absolvoval Konzervatoř v Brně ve třídě prof. B. Winklera, posléze Hudební akademii múzických umění v Praze u profesorů Jiřího Hlaváče a Vlastimila Mareše, na níž ukončil v roce 2011 studium doktorského cyklu (PhD) a působí zde jako pedagog a roční stáž na Conservatoir Supérieur de Musique et de Danse v Paříži v prestižní třídě Michela Arrignona.

V poslední době nahrával například pro Český Rozhlas, Českou Televizi, Mitteldeutsche Rundfunk, Arco Diva, či NAXOS. Na kompaktních discích uvádí jak klasický klarinetový repertoár, tak skladby inspirované folklórem i jazzem.