Facebook>


English

KLAVÍRNÍ KVARTETO JOSEFA SUKA
Klavírní kvarteto Josefa Suka
RADIM KRESTA  housle
EVA KRESTOVÁ  viola
VÁCLAV PETR  cello
VÁCLAV MÁCHA  klavír


bylo založeno houslistou Radimem Krestou v r. 2007 původně ve složení klavírního tria pod názvem „Taras Piano Trio“. V tomto obsazení dosáhl soubor řady ocenění na mezinárodních soutěžích: J. Brahms Wettbewerb 2007 - 1.cena, Premio Rovere d'Oro 2008 - 1.cena, Val Tidone Music Competitions 2010 - 1.cena, Concorso Salieri-Zinetti 2012 - 3.cena (jako Duo Taras ve složení duo housle - cello). Od druhé poloviny r. 2012 hrál ansámbl pod názvem „Ensemble Taras“ v obsazení klavírního kvarteta.

V roce 2013 dosáhl soubor vynikajícího výsledku v podobě dvou vítězství na mezinárodních soutěžích - v květnu 2013 na Concorso Salieri-Zinetti ve Veroně - 1.cena a v září 2013 na jedné z nejprestižnějších tohoto oboru "ACM Premio Trio di Trieste" - 1.cena.

Díky těmto úspěchům získal ansámbl možnost koncertovat na mnoha významných světových pódiích, např. v Itálii, Slovinsku, Rakousku, Německu, Švýcarsku, USA a dalších. V současné době připravuje kvarteto CD a DVD pro "Limen music and arts - Milan“ s hudbou G. Faurého (Klavírní kvartet op.15) a J. Brahmse (Klavírní kvartet op. 60) a CD pro "Azzura Music" s hudbou G. Mahlera a J. Brahmse (Klavírní kvartet op. 25). Od února 2014 změnil soubor svůj název na „Klavírní kvarteto Josefa Suka“ podle houslisty Josefa Suka , vnuka skladatele Josefa Suka a jedné z největších osobností houslové generace minulého století. Tuto změnu kvarteto přijalo po laskavém svolení jeho manželky paní Marie Sukové. Kvarteto působí v Praze (Česká republika).


Klavírní kvarteto Josefa Suka


Radim Kresta, housle, narozen 1974, působí v Praze jako pedagog hlavního oboru housle na Pražské konzervatoři, komorní hráč a sólista. Studoval u prof. Bohumila Kotmela (na Konzervatoři Brno), prof. Václava Snítila (na Hudební akademii v Praze) a soukromě u prof. Valerije Gradowa v Mannheimu a Emi Ohi Resnick v Amsterdamu. V sólových soutěžích oceněn např. Čestným uznáním v soutěži "Pražské jaro 1997"a na "Prix Mercure" v rakouském Semmeringu (2.cena). Zakladatel Ensemble Taras, nyní Klavírního kvarteta Josefa Suka.

Eva Krestová (roz.Karová), viola a housle, narozena 1984, působí v Praze jako pedagožka a vyhledávaná komorní hráčka. Absolvovala Hudební Akademii v Praze u prof. Jindřicha Pazdery. V letech 2008-2012 působila na pozici 2. houslí v Pavel Haas Quartetu, s nímž byla oceněna mnoha prestižními cenami, mj. Gramophone Award 2011. Členkou Klavírního kvarteta Josefa Suka je od r. 2012.

Václav Petr, violoncello, narozen 1989, posluchač magisterského studia na HAMU v Praze u prof. Michala Kaňky. Vítěz soutěže B. Martinů 2012 v Praze, od ledna 2014 nový koncertní mistr České filharmonie ve violoncellové sekci. Členem Ensemble Taras, později Klavírního kvarteta Josefa Suka od r.2009.

Václav Mácha, klavír, narozen 1979, působí v Praze jako asistent klavírní sekce HAMU v Praze, člen České filharmonie, vyhledávaný komorní hráč a sólista. Žák prof. Jana Tůmy, prof. Ivana Moravce na Hudební akademii v Praze a prof. K. H. Kammerlinga na Hochschule für Musik v Hannoveru. Vítěz soutěže Viotti-Valsesia v Itálii, člen Klavírního kvarteta Josefa Suka od r.2011.


Klavírního kvarteto Josefa Suka, záznamy na Youtube